2013
Tényi Sándorné -
nevelő, szervező, gondozó,
a Bice-Bóca Egyesület alapító vezetője
Tényi Sándorné 1956-ban született. Az egyetem elvégzése után, kertészmérnökként került Mórra, az akkori Állami Gazdaságba. Hat gyermekük van, a gyermekek nevelése lekötötte minden idejét, így a szakmájába már nem ment vissza. Jelenleg a Móri Kórház- Rendelőintézet Támogató Szolgálatánál dolgozik. Munkája során megismerkedett sok olyan családdal, akik hasonlóan az övékhez nagycsaládok voltak. Beszélgetett édesanyákkal, segítette őket tanácsaival és oly módon is, hogy remek szervezőkészségét kihasználva, gyűjtéseket szervezett a rászorulóknak. A hátrányos helyzetűeket, fogyatékkal élőket ez alatt alaposan megismerte, és mindent megmozgatott, hogy élethelyzetüket javíthassa. Neveli, tanítja, versenyekre készíti fel őket, ezzel olyan hasznos programokat biztosít, amelyek pótolhatatlanok a társadalmi beilleszkedésükhöz.
Bice-Bóca Egyesület néven szervezi a programokat és olyan sikerrel, hogy mára már országos hírnévre tettek szert. Kirándulásaik, nyaralásaik, kulturális programjaik, klubfoglalkozásaik segítik a fiatalok fejlődését és rehabilitációját. Szoros kapcsolatot tart más intézményekkel, iskolákkal. Pályázatokkal igyekszik az anyagi források jelentős részét biztosítani e nemes feladatok megvalósításához. Mély empátiával végzi önkéntes munkáját, cserébe nagyon sok szeretetet kap sok-sok kis ismerősétől, azok szüleitől, rokonaitól. Kitartása és fáradhatatlan munkája meghozta gyümölcsét, mert elismerésre méltó eredményeket ért el a fogyatékosok életminőségének javításában, a nagycsaládosok helyzetének megkönnyítésében.
Nagy Bandó András - író, költő, humorista és előadóművész
A mai magyar kulturális közélet egyik legfigyelemreméltóbb alakja. 1947. november 12-én született a Csongrád megyei Deszken. Az általános iskolát is itt végezte el, majd a Vedres István Építőipari Technikumban folytatta tanulmányait Szegeden. Ötven éve szerepel pódiumon amatőr színészként.
A színészkedést Szegeden kezdte, a Modern-, majd a Minerva Színpadon. Ötven éve kezdett karikatúrákat rajzolni. Kezdetben a Délmagyarország napilapnál, majd a Szegedi Egyetemi Lap-ban jelentek meg a rajzai. Itt fedezte fel ez irányú tehetségét Kaján Tibor, és közölte rajzait az Új Tükörben, a Ceruzahegyező rovatban. Negyven éve lép fel humoristaként és ez alatt az idő alatt 1,6 millió km-t utazott, tizenhatezer műsort adott, tizenkettő önálló estet mutatott be. Harminc éve lett a II. Humorfesztivál fődíjasa, a Markos - Nádas párossal együtt. Írói munkássága keretében 2013-ig 22 felnőtteknek szóló könyve és 22 gyermekeknek szó verseskötete és meséskönyve jelent meg. Kedves gyermekverseiből a derű, a játékosság és a humanizmus köszön vissza. Thoroczkay Miklósné, aki Montágh Imre utódja volt a Színművészeti Főiskolán, száz versét használta fel beszédtechnika könyvében. Király Kata énektanárnő, kórusvezető, tankönyvszerző ugyancsak száz versére írt dallamot a készülő új énektankönyvébe.
Nagy Bandó András emberszeretetével és őszinteségével vált népszerűvé. Rengeteget foglalkozik társadalmi kérdésekkel, a magyar valóság bemutatásával. Közismert, hogy gyakran kiáll a szegényekért, a kiszolgáltatottakért, a hátrányos helyzetűekért. Oroszlánrésze volt abban, hogy Budaörsön létrejött az első magyarországi hajléktalanotthon, melyben a lakók végeztek minden munkát. Szakács, raktáros, könyvtáros, kapus egyaránt kikerült közülük. A munka pedig segített abban, hogy szocializálódjanak, és mások is emberszámba vegyék őket.
2012
Dr. Kerkuska László - gyermeksebész főorvos
1946-ban a Fejér megyei Pázmándon született, tanulmányait is itt kezdte a helyi általános iskolában, majd Székesfehérváron a József Attila Gimnáziumban folytatta. Szeretettel és tisztelettel emlékszik tanáraira, akik a szülők és a környezet meghatározó gondoskodása mellett irányították, alakították érdeklődését és fejlődését. Háláját fejezte ki mindazoknak a szakembereknek is, akik az orvosi diploma megszerzése után segítették, támogatták tanácsaikkal és érdekes feladatokkal. A Fejér Megyei Szent György Kórházban végig járta az orvosi szakmai ranglétra minden fokát, sok tapasztalatot gyűjtött, három sebészeti ágból is diplomát szerzett. Szakmai kollégiumok, szervezetek aktív tagjaként az „ember” mindig fontos volt számára, miközben szakemberként eredményes és sikeres lett.
Számtalan kitüntetés és elismerés mellett a szülőfaluja díszpolgári címére különösen jó szívvel gondol. Szeretetteljes családi környezet veszi körül ma is. Szerénysége magas szakmai tudással párosul, amit kis betegei és szüleik szeretettel és mosollyal köszönnek meg.
Szentmártoni Imre /St. Martin/ - zeneszerző, előadóművész
1965-ben született, már kora gyermekkorban megragadta a zene szépsége és minden műfaj; sokféle stílus- és hangszer érdekelte. 1985-től lett fő hangszere a szaxofon. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen folytatott tanulmányai mellett fontos volt a zenekari muzsika is. Játszott az Első Emelet, Prognózis, Névtelen Nulla formációkban, majd Szt. Martin néven is bemutatkozott. Páratlan sikerrel. Neves művészekkel történő közös fellépések, több mint 19 önálló lemezalbum és számos komoly elismerés jelzik sikereit. Színházi darabokhoz írt zenét, neves művészekkel lépett fel itthon és külföldön egyaránt. Tehetségével eredményesen képviselte hazánkat fellépései során. Igazi művész egyéniség, verseskötetei jelentek meg, szenvedélyes fotós. Tehetsége, szerénysége és embersége megragad mindenkit, aki kapcsolatba kerül vele.
2011
Bényi Ildikó - televíziós műsorvezető
A hazai újságírás és televíziózás egyik legjelentősebb személyisége Bényi Ildikó. 1970. február 26-án, Szikszón született.
Tanulmányait az ELTE Tanárképző Főiskolai Karán, a
Magyar Rádió és Televízió szakműhelyeiben végezte, de zenei- és jogi képesítést is szerzett. Kedves egyéniségével és szakmai igényességével méltán kedvelte meg őt közönsége.
A magyar nyelv tisztaságának megőrzése és példamutató használata nagyon fontos a fiatalság és az igényes közönség számára.
Sajnos nagyon ritka az ilyen szép és korrekt nyelvhasználat a celebektől túlzsúfolt, értékvesztett médiában.
Bényi Ildikó által szerkesztett, vagy vezetett műsorokban az emberek szeretete és tisztelete, a valódi értékek közvetítése mindig fontos szempont.
Humanizmusa megnyilvánul társadalmi szerepvállalásaiban is, a Vöröskereszt és a Vörösfélhold erkölcsi támogatója, a
Magyar Vöröskereszt humanitárius jószolgálati követe.
Olyan örökérvényű, erkölcsi értékeket közvetít felénk, amelyekkel a nézők és a hallgatók gazdagabbakká válnak. Példát mutat a szép, magyar nyelv használatával, amellyel reményt ad a sok-sok negatív példa ellenére, hogy képesek vagyunk a magyarságunkat átörökíteni a jövő nemzedékének. Emberi tartásával olyan pozitív képet nyújt felénk, ami a celeb világ felületessége, és pénzközpontúsága mellett az igazi humanista értékekre helyezi a hangsúlyt.
Kányádi Sándor - költő, író, műfordító
A mai magyar költészet egyik legnagyobb alakja Kányádi Sándor. 1929. május 10-én született Nagygalambfalván.
Tanulmányait szülővárosában kezdte és kisiskolásként írta meg első verseit. Középiskolai tanulmányait követően a Színházművészeti Főiskola, majd a Bolyai Tudományegyetem hallgatója lett.
Itt szerzett a Nyelv- és Irodalomtudományi Karon magyar-irodalom szakos tanári diplomát 1954-ben.
Egész életét az irodalomnak szentelte.
Költői tehetségét Páskándi Géza fedezte fel, aki első verseit közölte. Szerkesztőként dolgozott különböző lapoknál, de hamarosan külföldön is ismerté vált a munkássága.
1967-ben Bécsben tartott előadást, 1992-ben Izraelben az erdélyi jiddis népköltészet fordítását mutatta be.
Kányádi Sándor emberszeretetével és őszinteségével vált népszerű költővé. Az emberek, a népek közötti békés kapcsolatokat szolgálta egész életművében. Kedves gyermekverseiből a derű és a humanizmus köszön vissza. A fehéringes, székely kisfiú megőrizte egyenes tartását, magyarságát minden körülmények között. Nyelvünk tisztaságát és védelmét mindig fontos feladatának tekintette, akárcsak annak a bizonyos nagyszalontai kalapnak a tulajdonosa, Arany János. Az Aphelandra Alapítvány Kuratóriuma sokak véleményét is megfogalmazva úgy véli, hogy
Kányádi Sándor elévülhetetlen érdemeket szerzett a magyar kultúra, a költészet és az emberek közötti szeretetteljes kapcsolatok elmélyítésében.
2009
Bogyay Katalin - kulturális diplomata, televíziós újságíró
Székesfehérváron született, 18 évig Móron élt, ahol édesapja köztiszteletben álló körzeti orvos volt. Boldog gyermekkorát itt töltötte a szülői házban, magyar és sváb multikulturális környezetben, ahol már fiatalon megtanulta tisztelni az egyes népek különböző kultúráját és elfogadni az emberek életmódja közötti különbségeket.
Közgazdász és újságíró végzettségét Budapesten szerezte. 1979-től zene és színházkritikákat és művészportrékat ír kulturális lapoknak. Tíz évig dolgozott a Magyar Televíziónál. 1983-tól a Híradónál és a Művészeti Főszerkesztőségen szerkesztő-műsorvezetőként, a világ számos országában forgatott. Újságírói és szervezői tehetségét, a kultúra iránti elkötelezettségét ekkor ismerte meg először szélesebb körben az ország közvéleménye.
1990-ben a politikai változások után első magyar televíziós személyiségként elnyerte a brit kormány Know How Fund ösztöndíját, amellyel a BBC televízióhoz, majd egy osztrák külügyminisztériumi ösztöndíjjal az ORF televízióhoz került. 1993-ban egy újabb brit kormány ösztöndíjjal Londonban Master of Arts fokozatot szerzett nemzetközi kommunikációból a londoni Westminster egyetemen, később vezetői pszichológiát hallgatott a londoni Westminster Pastoral Alapítványnál.
Bár ott tartózkodását csak néhány évre tervezte, 13 évig élt Londonban. A kilencvenes években független televíziós producerként dolgozott a BBC-nek, a European Business News televíziónak, a Global Vision Network multimédia stúdiónak . A londoni Mayer Lismann nemzetközi operastúdió és a Nemzetközi Budapest Klub munkatársa.
A 90-es évek második felében teljesedett ki legfontosabb életműve: a legszélesebb spektrumú magyar kulturális értékek nagyvilágban történő terjesztésének missziója.
1997-től a londoni Café Royalban brit-magyar kulturális estélyeket rendez. 1998-99-ben az UNESCO nemzetközi kommunikációs kampányát vezette, amikor először Budapestre került a Tudományos világkonferencia. Dolgozott egyaránt Európában és az Egyesült Államokban.
1999-ben lett hivatalos magyar diplomata, a Londoni Magyar Kulturális Központ igazgatója. Ő nyitotta meg az intézetet a Covent Garden negyedben, és egyedülálló sikerrel tette láthatóvá a magyar szellemet az Egyesült Királyságban. Az Európai Uniós csatlakozáshoz kötődve tervezte meg és bonyolította le II. Erzsébet királynő és a magyar köztársasági elnök közös védnökségével a Magyar Magic elnevezésű rendezvénysorozatot, amely soha nem látott módon és sikerrel pozícionálta a magyar kultúrát a szigetországban.
Bogyay Katalin elkötelezett híve a kultúrák közötti párbeszédnek, a magyar kultúra nemzetközi megmutatásának, a magyar tehetség és a világ összekötésének.
A magyarság és a humán szellemiség érdekében végzett munkájának sikerét és nagyszerűségét leginkább az angol trónörökös méltató szavai illusztrálják.
2006-os hazatérésekor a St James Palotában Károly herceg így búcsúztatta :
"Nagy nyereség Magyarországnak, hogy Ön hazatér, és nagy veszteség Angliának, hogy itt hagy bennünket!"
Könyvet írt Dajka Margitról (1989) és Pilinszky Jánosról (1990). Találkozásaim a nagyvilágban címmel világhírű művészeket és tudósokat szólaltat meg (1996). The Voice of Freedom- A szabadság hangja (2006) című interjúkötetét az 1956-os forradalomról írta angol nyelven. Megjelenés előtt áll az Én Londonom című könyve és a Magyarnak lenni sorozat Bogyayról szóló életinterjú kötete. Mészáros Márta 2002-ben portréfilmet készített róla. 2005-ben kulturális diplomáciai munkájáért a Magyar Köztársaság lovagkeresztjét kapta.
2006. július 1 – 2009. április között az Oktatási és Kultúrális Minisztérium nemzetközi szakállamtitkára. E tisztségében szakmai munkáját annak érdekében végzi, hogy a népeket és kultúrákat összekötő hidakat építsen Magyarország és a nagyvilág között. Ennek sikerét többek között a Kínában és az Indiában, Izraelben az elmúlt években lebonyolított nagysikerű magyar kulturális programok bizonyítják. Az EU Kultúrák közötti párbeszéd évének szakmai vezetője Magyarországon. Nemzetközi elismertségét mutatja, hogy a London School of Economics és a Financial Times 2007–ben Európa ötven vezető gondolkodója közé választotta az új európai kulturális tér szakértőjeként.
Szenczy Sándor – lelkész, a Magyar Baptista Szeretetszolgálat vezetője
1965. április 6-án született Sajószentpéteren. Szülei a százhalombattai olajfinomítóban dolgoztak három műszakban, s így panelgyerekként, kulccsal a nyakában nőtt fel.
Az iskolában közepes tanuló volt, de sakkbajnokként bekerülhetett a váci középiskolába. Fiatal éveiben nem találta a helyét a világban, zaklatott és tanulságokkal teli időszaka volt ez életének. Elmerült az akkori undergroundban és saját elmondása szerint megismerte az élet könnyűnek tetsző, de értékek nélküli oldalát. Szülei elváltak és ő az érettségi után az utcára került. Munkásgyerekként felvették a dunaújvárosi műszaki főiskolára, de igazi változást meglepő módon a katonaság hozott a számára, ahol egyik őrtársa kezdett beszélni Jézusról és a vallásról. Először vonakodott, provokált, aztán rájött, hogy nem is tudja, hogy mit tagad. Leszerelése után elkezdte olvasni a Bibliát, hívő lett. Kápolnásnyéken kezdett dolgozni egy szociális otthonban. A Református Teológián elvégzett három évfolyamot, majd onnan ment át a Baptista Teológiára. Lelkészi hivatását 1994-ben kezdte el Velencén, egy alig több, mint 10 fős baptista gyülekezet élén.
Szenczy Sándor lelkész nevéhez kötődik a Baptista Szeretetszolgálat megalapítása Magyarországon, amelyet 1996-tól irányít. A Szeretetszolgálat nevét és küldetését ma Magyarországon és a világban már milliók ismerik, mivel ott van a világban mindenhol, ahol nagy a baj: háború, éhínség, természeti katasztrófa pusztítja az embereket, Csecsenföldtől Koszovóig, Észak- Koreától Indiáig, Pakisztántól Nyugat-Szaharáig. De jelen van Magyarországon és a határon túli magyar területeken is. A Magyar Speciális Mentők - együttműködve a Szeretetszolgálattal - Kárpátalján magyar falvakban helikopterrel mentették az árvíz elől a házak és a fák tetejére menekült embereket. A nemzetközi tevékenységük keretén belül segítettek többek között a rászorulókon például Észak-Koreában, Mongóliában, Koszovóban és Afganisztánban. A „Fogadj örökbe!”program újabb célállomásai a kongói nyomornegyedek, ahol a kambodzsai, nyugat-szaharai, malawi-i és Sri lankai, vietnami árvaházak után újabb otthont szeretnének teremteni a rászoruló gyermekeknek. A Szeretetszolgálat nemcsak külföldre szállít adományokat, élelmiszereket. Gondja van a magyar rászorulókra is. Itthon évek óta működik az Utcafront részlegük. Megkereső tevékenységségük első lépésének célja, hogy minél több kábítószerfüggő, hajléktalan és AIDS-beteg emberrel sikerüljön kapcsolatot kialakítani és különböző segítő intézményekbe történő eljutásukat, leszokásukat elősegíteni, a családjukhoz való visszakerülésüket megkönnyíteni.
Szenczy Sándor embermentő, humanitárius munkája során többször is találkozott az emberi gonoszsággal, szenvedéssel és fájdalommal. Súlyos lelki és fizikai megpróbáltatásokat kellett átélnie, és csak lelkiereje segített abban, hogy eközben hitét is megőrizze. A hétköznapi biztonságban élő emberek számára nehéz elképzelni, hogy milyen élményeket kellett feldolgoznia. 2000-ben például Groznijba vittek egy segélyszállítmányt, ahol egy barakkban kaptak szállást. Pihenni nem tudtak, mert azonnal lőni kezdtek rájuk. Egész éjszaka az ágy alatt kuporogtak. Reggelre kiderült, hogy az egyik őrüket, egy tizenkilenc éves fiút agyonlőtték az éjjel. Nagyon nehezen tudta feldolgozni, hogy míg ők segítséget hoztak, fegyverrel fogadják és gonoszsággal válaszolnak.
Szenczy Sándort az emberbe és isteni gondviselésbe vetett hit élteti, erről legjobban saját szavai tanúskodnak. „A lehetetlen válik lehetségessé, ha hiszek. Tíz év alatt hét háborúban jártam, harminc menekülttáborért voltam felelős, százezer embernek segítettünk. Az ötezer forint, amit 1996-ban megáldottunk, egymilliárd forinttá változott, és hatmilliárdnyi áruvá. Elhittem, hogy meg lehet tenni.”
A kitüntetett azért is példaképünk, mert munkája mellett meg tudta őrizni szerénységét, jó kedélyét és családszeretetét – amint erről internetes naplója számos bejegyzése nap, mint nap tanúskodik.
2006
Palya Bea énekesművész
A pest megyei Bag településen született. Gyermekkora óta táncolt
és énekelt, már 16 évesen feljárt Budapestre, hogy a Moldvai
Táncházban fellépő Zurgó együttesben énekesként, és tánctanárként
tevékenykedjen. Később az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Néprajz
Szakán szerzett diplomát. A magyar népzene mellett otthonosan
mozog más kultúrák világában is, mint a bolgár, cigány, török,
perzsa, indiai népzenék. Egyik nagyapjától, aki muzsikus volt,
a hagyományokat közvetlenül is megélhette. Kevés olyan népdalénekest
ismerünk ma Magyarországon, akinek olyan briliáns, tiszta
hangja van, és minden zenei kíséret nélkül képes lebilincselni
hallgatóságát. Egy Juliette Berge nevű francia hölgy beleszeretett
Sebestyén Márta hangjába, ezért Magyarországra költözött,
megtanult magyarul és felfedezte Palya Beát. Tetszett neki
kedves, természetes viselkedése, az őszintesége, hogy nem
csak énekli, hanem átéli és eljátssza a népdalokat. A 2004-es
Athéni Kulturális Olimpián Palya Bea képviselte Magyarországot.
Művészi teljesítményéért Artisjus díjat kapott (ezt a díjat
olyan nevek fémjelzik, mint Presser Gábor, Demjén Ferenc,
vagy az Omega Zenekar). Bár művészi pályájának kezdetén áll
még, máris több önálló CD, közös CD, sok sikeres fellépés,
nemzetközi meghívás igazolta munkáját. Ezek közül jelentősebbek
az Ágról-ágra, Álom-álom, kitalálom, Mamikám, Rejtelmek, Simbad's
songs, Dorombér, Moldvai csángó népzene, Zene Moldvából, Nagyvárosi
bujdosók, és a legutóbbi, Weöres Sándor Psyhe-jének feldolgozása.
Halász Judit színművész
Halász
Judit Budapesten született. A Színház- és Filmművészeti Főiskola
elvégzése után először a Pécsi Nemzeti Színházhoz szerződött.
Várkonyi Zoltán hívására 1965-ben vendégként érkezett a Vígszínházba,
amely a következő évadtól leszerződtette. Halász Judit azóta
is a Vígszínház tagja.
Művészi pályája során klasszikus és modern
szerzők darabjaiban, filmekben, TV játékokban játszott színháztörténeti
nagyságokkal együtt, és ma már ugyancsak klasszikusnak számító
rendezőkkel dolgozott.
Eddig közel negyven filmben és számtalan
TV-játékban szerepelt. Színészi pályafutásával párhuzamosan
új műfajt teremtett előadóművészként. Magyar költők verseit
énekli a magyar könnyűzene legjobbjainak megzenésítésében.
Zenekarával elsősorban a magyar szépirodalom (Csoóri Sándor,
Csukás István, Devecseri Gábor, Janikovszky Éva, Szép Ernő,
Tamkó Sirató Károly, Weöres Sándor, Zelk Zoltán) és a magyar
könnyűzene (például Bródy János, Móricz Mihály, Szörényi Levente,
Szörényi Szabolcs, Szűcs Antal Gábor, Tolcsvay László) alkotásait
szólaltatják meg.
Versek, dalok lemezeken történő rögzítése
után a gyermekek körében is népszerűvé vált. Előadóként közvetítette
mindazt a szépet és jót, amit a költészet és a zeneszerzők
elmondhatnak a világról. Népszerűsége és ismertsége egyre
nőtt. Gyermekek választották meg a Mosolyrend Lovagjának,
közönsége pedig 2003-ban a "Halhatatlanok társulatának"
tagjává választotta.
Kedves egyéniségű humanista, aki gimnazista
korától rajong a lovassportért. Tagja volt a Magyar Ifjúsági
Lovas Válogatottnak, és mint díjugrató a felnőtt Országos
Bajnokságon, harmadik helyen végzett. Megkapta a legjobb női
lovasnak járó kitüntetést.
Halász Juditot és Presser Gábort 2003
végén nevezte ki az UNICEF Magyar Bizottság jószolgálati nagykövetté
és azzal a feladattal bízta meg őket, hogy képviseljék a gyermekek
ügyét, legyenek az UNICEF és a világ gyermekeinek szószólói
Magyarországon.
A művésznő számtalan magas rangú
kitüntetés tulajdonosa, mint a Kossuth-díj, Jászai Mari-díj,
érdemes Művész és a Magyar Köztársaság Tiszti keresztje is
jelzik elismertségét.
2005. évben
Böjte Csaba - ferences szerzetes,
a dévai gyermekotthon alapítója
Böjte
Csaba 1959. január 24-én született Kolozsvárott. Eredetileg
autóvillamossági szerelőnek tanult, majd iskolái befejezése
után öt évig dolgozott civil szakmákban. Böjte Csaba civil
foglalkozásai feladása után egy évig remeteként élt a Hargitán,
miközben elszántsága, akaratereje próbájaként egy bányában
dolgozott. 1982-ben titokban jelentkezett a ferences rendbe.
A gyulafehérvári, illetve esztergomi teológiai tanulmányok
után 1989-ben szentelték pappá, majd visszatért Erdélybe,
ahol a gyulafehérvári egyházmegye ifjúsági lelkésze lett.
Több állomáshely után a ferences provincia elöljárói 1992-ben
Dévára helyezték, ahol néhány, az utcáról befogadott kolduló
árvával az oldalán beköltözött a város évtizedek óta üresen
álló omladozó, egykori ferences kolostorába. Az illegális
épületfoglalás után hamar híre ment ténykedésének, s nemcsak
Déváról, de egész Hunyad megyéből és Dél-Erdélyből hozták
hozzá az árva, vagy embertelen körülmények között, nyomorban
tengődő gyerekeket.
A dévai Magyarok Nagyasszonya- Gyermekotthon és Szórványkollégium
1993. szeptember 15-én nyitotta meg kapuit, összegyűjtve,
befogadva a hátrányos helyzetű gyermekeket Erdély egész területéről,
számukra ingyenes nevelést-oktatást, teljes ellátást biztosítva.
Ahogy a szükség dagasztotta az itt élő gyermekek számát, úgy
lett a szomszédos panelházakból nevelőcsaládok otthona és
a kolostorból iskola.
Böjte Csaba munkájának és önkéntes segítőinek köszönhetően
a Dévai Gyermekvédelmi Központ az elmúlt 12 év alatt egész
hálózattá nőtte ki magát, és Déván kívül több romániai településen
(Szászvároson, Szovátán, Zsombolyón, Torockón, Gyergyószárhegyen
és Nagyszalontán) működtet árvaházakat, iskolákat közel száz
munkatárssal. Idén további két helyen, Moldvában és a Zsil-völgyi
Petrozsényben tették le az új intézetek alapkövét.
A gyermekmentő munka hátterét a Böjte
testvér által 2002-ben létrehozott Dévai Szent Ferenc Alapítvány
biztosítja. Szeretettel hívnak és várnak mindenkit,
aki szívesen bekapcsolódna munkájukba, imájával, adományaival,
anyagi áldozatvállalásával is segítené a gyermekek felnövekedését.
Nagy Benedek - szobrászművész,
a Képző és Iparművészeti Szabadiskola alapítója és elnöke
Nagy
Benedek 1941. március 15-én pedagógus család gyermekeként
Illésházán született a Csallóközben. 1947-ben családját kitelepítették
a Felvidékről, így iskolás éveit a Kisalföldön töltötte. Középiskolásként
a Pápai Tanító-képzőben Cziráki Lajos festőművész igazgatta
"lépteit" a művészetek felé. A Magyar Képzőművészeti
Főiskolának 1961-től 1963-ig volt hallgatója. 1964 óta él
Móron, ahol kezdetben iskolában tanított. Amikor a magyar
hivatásos művészek megrendelési hiánnyal küszködtek, ő feladta
a biztos pedagógus pályát és szabadúszó szobrászként vágott
neki sikeres hivatásának.
Az 1980-as évek elején kezdeményezője és részese volt Mór
város építészeti arculata formálásának, a település fejlődésére
máig is meghatározó jelentőségű ún. "kilencek" háromnapos
tanácskozásának. Ennek eredménye, hogy Mór megőrizhette sajátos,
varázsos kisvárosi jellegét, hangulatát.
Városképet formáló elképzelései valósultak meg Móron felállított
köztéri szobrai - a Sárkányölő Szent György, Boldog Gizella,
a Bukfencező angyal - és közvetlen környezetük kialakításában,
amelyek Mór belvárosának olyan vonzó arculatot adtak, hogy
ma már a hozzáértők a kisvárost "Fejér megye Szentendréje"
jelzővel illetik.
Az 1990-es évek elejétől Nagy Benedek fogadókészségének köszönhetően
az általa alapított móri Képző és Iparművészeti Szabadiskola
rajz, festészet, kerámia és bronzöntő művészeti táborok keretén
belül ad otthont Fejér megye művészeinek.
A Szabadiskolában nemzetközi szimpóziumok szervezése révén
is megvalósult Nagy Benedek álma, az a reneszánszba visszanyúló
képzőművészeti forma, ahol a mester és a tanítványok egy műhelyben
együtt tevékenykednek.
Köztéri szobrai Soprontól Nyíregyházáig kis falvakban és nagy
városokban hirdetik tehetségét, szakmai tudását, emberségét.
A számos érmen, kisplasztikán túl közel 40 magyarországi köztéri
alkotása a tanúbizonysága annak, hogy milyen magas színvonalon
képviseli a humanista kortárs művészetet.
2004. évben
Filep Mária humanista
Civil
foglalkozása építészmérnök. Debreceni polgárként és bátor
ellenzékiként 1989-ben, egészen pontosan június 30-án a régi
Vigadó kerthelyiségében néhány derék magyar emberrel összehajolva
találták ki a Páneurópai piknik megrendezését Sopron mellett,
a korábban vasfüggöny néven ismert határzár helyén. Ebben
az időben ehhez bizony jókora merészség, bátorság és önzetlen
kockázat-vállalás kellett, hisz még a legszélesebb látású
politikusok sem ismerhették előre a politikai következményeket.
Filep Mária személyes élményei alapján
lett elkötelezett híve a szabadságnak, az embereket és családokat
elválasztó határok és falak lebontásának. Fáradhatatlanul
szervezte azt a rendezvényt, amely később történelmi eseménnyé
vált és utat nyitott Európa egyesítéséhez.
"A berlini fal ledöntése Sopronban
kezdődött..." ezt a kijelentést
Lothar de Maiziere,
Kelet-Németország utolsó miniszterelnöke tette 1990-ben. De
ugyanígy nyilatkozott Helmut Kohl
kancellár is, amikor a két
Németország egyesítésének ünnepén kijelentette:
"A Brandenburgi Kapu alatti föld: magyar föld."
1989. augusztus 19.
napja sokszáz kelet-német turistának a szabadságot, a szervezőknek
pedig húsz év börtönbüntetés kockázatát jelentette. Ezt követően
a tömegek akaratának megfelelően Európa olyan események tanúja
lehetett, amelyek az egység megteremtéséhez vezettek:
- 1989. szeptember 11-én a magyar kormány megnyitotta az osztrák-
magyar határt a kelet-német menekültek előtt.
- 1989. november 9-én leomlott a berlini fal.
- 1989. november 17-én győzött a bársonyos forradalom Prágában.
- 1989. december 15-én kitört a forradalom Temesváron.
Filep Mária példát mutatott történelmi
előrelátásban, bátorságban, önzetlenségben és humanizmusban
a világnak. Úgy gondoljuk, nagyon sok ember tartozik hálával
Filep Máriának és társainak, akik tevékeny és kezdeményező
szerepet vállaltak a mai Európa sorsának alakításában.
Kozma Imre lelkész
(Kozma atya)
apostoli protonotárius
Kozma
Imre Győrzámolyon született 1940. június 4-én, 1958-tól 1963-ig
folytatta tanul-mányait Esztergomban, az Érseki Papnevelő
Intézetben. Dorogon, Zugligeten káplán, majd 1968-tól lelkész
az Alkantarai Szent Péter Templomban, 1977-től a zugligeti
Szent Család Plébánián plébános, 1977-től érseki tanácsos,
1992-től apostoli protonotárius, 1993-tól címzetes apát.
A Magyar Máltai Szeteretszolgálat
alapító elnöke (1989), a Máltai Lovagrend, és a Budapesti
Magistrátus tagja (1991). Több magas kitüntetést kapott: Márton
Áron Emlékérem (1990.), Széchenyi István Díj (1992.), Szacsvay
Imre Díj (1993), a Lakitelek Alapítvány Nagydíja (1993), Kissebbségekért
Díj (1995), a Szuverén Máltai Lovagrend Nagykeresztje (1999),
Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje (2003).
Kozma atya a "hit védelmét,
és a szegények támogatását, Jézus igaz-ságát" vallja,
és tetteivel szolgálja. Szerényen, elszántan, de kitartóan
dolgozik azokért az elvekért, amelyeknek elkötelezte magát
még életpályája elején.
Sohasem szerette, ha személyét előtérbe helyezik, mert mindig
a szegény, szerencsétlen sorsú emberek szolgálatára, és megsegítésére
fordította energiáit, és ezt tartotta fontosnak. A
Magyar Máltai Szeretetszolgálat
vezetőjeként a Szeretetszolgálat munkatársaival
együtt embert meg-próbáló
körülmények között nyújtanak oltalmat, és segítséget a rászoruló
embereknek, a hajléktalanoknak, elesetteknek, a betegeknek,
és az időseknek.
1989. augusztusa és novembere között, a berlini fal leomlásáig
ötvenezer kelet-német menekült
ellátásáról gondoskodott a Szolgálat. Őszinte tisztelet illeti
a Magyar Máltai Szeretetszolgálatot,
annak minden önkéntesét, munkatársát, akik azon fáradoznak,
hogy a szeretet, és az emberiesség erejével reményt, és esélyt
adjanak a rászorulóknak. Fejet hajtunk előttük, mert kitartásukkal
példát mutattak emberségből, és hitből egyaránt.
2003. évben
Szabó Gyula - színművész
Kunszentmártonban
született. 1954-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán.
Az irodalom és a színművészet iránti szeretette már ifjú korában
nyilvánvalóvá vált. Egyéni-ségével, emberszeretetével olyan
kedves és tiszteletreméltó művész életművével ajándé-kozta
meg a magyarországi közönséget, amellyel csak ritkán találkozhatunk.
Felejthetet-len művek és szerepek egész sora kötődik a nevéhez:
a Pál utcai fiúk, Történelem alulnézetben, Mester és Margarita,
Légy jó mindhalálig, A Noszty fiú esete Tóth Marival vagy
a kalandos Tenkes kapitánya ízelítő szerepeiből. A művész
hangjából is a humanista ember kedvessége és játékos emberszeretete
árad. A Jankovics Marcell által rendezett Magyar népmesék
rajzfilmsorozatban Szabó Gyula hangja testesíti meg a haza
szeretetét és a magyarok hovatartozását. A művész népszerűségét
az is mutatja, hogy több mint ezer településen volt már meghívott
előadó. Kossuth díjas művész, a Jászai Mari díj kétszeres,
SZOT díj, a Magyarok Világszövetsége "Rendületlenül-díj",
az Érdemes és Kiváló Művész díjak tulajdonosa.
Varga Zoltán - kürtművész
1961-ben
Oroszlányban született. A Győri Richter János Zeneművészeti
Szakiskolában szerezte meg zenei alapismereteit, majd a Budapesti
Liszt Ferenc Zeneművészeti Főisko-lán Tarjáni Ferenc osztályába
járt 1980-1985-ig. Már főiskolásként is számos nemzeti és
nemzetközi versenyen nyert díjat. A közremű-ködésével alapított
Anonymus Rézfúvós Kvintett az 1982. évi Anconai Nemzetközi
Kamarazenei versenyen két kategóriában is első helyezést ért
el. 1986-ban a franciaországi Narbonneban rézfúvós kvintettek
számára megrendezett "Maurice Andre" nemzetközi
versenyen az Anonymus Kvintett ugyancsak az első díjat hozta
el. 1983-tól a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekarának
első kürtöse. 1999-ben az együttes történetében elsőként kapta
meg "Első szólókürtös" rangot. Zenekari művészi
munkájának további elismerését jelenti az év legjobb zenekari
művészének járó 1997-ben neki ítélt "Dohnányi Ernő-díj",
majd 2000-ben a Magyar Rádió Nívódíja. 1988-tól a Budapesti
Weiner Leo Konzervatórium kürt tanára. Kamaramuzsikusként
és zenekari művészként szerte a világban hirdeti a zene emberi
értékeket hordozó üzenetét
2001. évben
Günter Hensch - humanista
1954-ben
született, a németországi Siegen-ben, ahol a mai napig is
él. Német állam-polgárként elévülhetetlen érdemeket szerzett
a népek barátságának ápolásában. A Hilchen-bachban levő evangelikus
szociális akadémia erkölcsi és anyagi támogatásával a korábbi
kelet-európai országokban élő fiatalok ezreit hozta közelebb
hazája kultúrájához. Segítsé-gével ismerhették meg Németország
demok-ratikus működését és kultúráját. Tette mindezt már azokban
az időkben is, amikor Németország még nem volt egységes. Az
1980-as évektől pedagógusokat, bányászokat, szakszervezeti
aktivistákat utaztatott Németországba Mórról, Tatabányáról,
Székesfehérvárról, Budapestről és Szolnokról. E tevékenységével
a "hétköznapi emberek" körében hidat épített a különböző
népek, kultúrák és politikai rendszerek között. Személyes
odaadása, humanizmusa a legszebb dolgot jelentette emberek
százainak: a barátságot.
Tóth Eszter - festőművész
1974-ben
született Hatvan városában. Gyermekéveit a Pest megyei Turán
töltötte, ahol ma is él és alkot. Tagja a Szabad Képző- és
Iparművészek Szövetségének. Csoportos és egyéni tárlatait
mindenhol érdeklődés és siker kisérte. Festményei műgyüjtőknél
és több galériában láthatók, állandó kiállítása Turán tekinthető
meg. Könyvillusztrációit elismeréssel fogadta a művészvilág
és az olvasóközönség is. Emberábrázolásaival, lírai kifejezésmódjával,
a holdnak és a holdfénynek mint szimbólumnak alkalmazásával
emelkedett a kortárs magyar festők élvonalába. Életkorából
adódóan szakmai pályafutásának elején jár, alkotásai mégis
kiforrott személyiségről és világképről adnak tanúbizony-ságot.
|